Salzburger Sportwelt

Vítejte v obrovském lyžařském zimním ráji s názvem Salzburger Sportwelt! Lyžařská střediska Filzmoos, Eben im Pongau, Kleinarl – Flachauwinkl, AltenmarktZauchensee, Goldegg, Radstadt, St. Johann – Alpendorf, Wagrain a Flachau dohromady tvoří lyžařskou oblast Sportwelt ve spolkové zemi Salcbursko. Celkem se v nich příznivcům lyžování a dalších zimních sportů nabízí téměř 250 kilometrů sjezdovek různých délek a profilů. Protože se tu dají najít jak jednoduché a technicky nenáročné tratě, tak i sjezdovky pro pokročilejší lyžaře stejně jako černé padáky, je Sazburger Sportwelt oblast vhodná pro všechny věkové kategorie a všechny výkonnostní lyžařské úrovně.

salzburger-sportwelt-1

Salzburger Sportwelt, sám o sobě jeden z největších lyžařských areálů nejen v Rakousku, ale i v celých Alpách, je ještě navíc součástí gigantického svazu lyžařských areálů Ski Amadé. V tomto komplexu se spojilo 25 lyžařských středisek ze spolkových zemích Salcbursko a Štýrsko (Steiermark). Jejich skiareály tvoří těžko představitelnou nabídku více než 750 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Toto úctyhodné číslo pak doplňuje flotila 300 lanovek a lyžařských vleků o obří přepravní kapacitou. Kromě lyžařských středisek v samotném Salzburger Sportwelt patří ke skupině Ski Amadé ještě oblasti Schladming – Dachstein, Gastein, Hochkönig a Großarltal. Využití všech lyžařských areálů v rámci Ski Amadé je možné za použití jednoho jediného skipasu. Před lyžaři, kteří si tento pas pořídí, se tak otevírá jen těžko kompletně využitelná škála nepřeberných sjezdařských možností.

salzburger-sportwelt-2

Každé z osmi zimních lyžařských středisek Salzburger Sportwelt je vhodné nejen k lyžování jednotlivců a dospělých párů, ale i pro rodiny s dětmi. Nejmladší generace, kterou chtějí rodiče nechat učit sjezdařskému umění, taky mají k dispozici v první řadě kvalitní lyžařské školy. V nich se dětem věnují kvalifikovaní instruktoři a nenásilnou formou je učí jejich prvním obloučkům. Výcvik pochopitelně probíhá na bezpečných a technicky nenáročných sjezdovkách či cvičných loučkách. Na děti tady čekají speciální dětské vleky, jezdící sněhové koberce a třeba i zábavní parky s nejrůznějšími postavičkami.

Spoustu zábavy zaručí nejen dětem, ale i jejich dospělému doprovodu, četné sáňkařské dráhy v oblasti Salzburger Sportwelt. A nutno říci, že málokterý dospělý dokáže této klasické zimní zábavě se svou ratolestí odolat. Celkem je tu k dispozici 20 udržovaných sáňkařských drah s délkou přesahující úctyhodných 50 kilometrů. Nejdelší trasa vede od horské chaty Kleinarler Hütte. Sáňkaři na ní urazí vzdálenost přes 6,5 kilometru. Tato trať končí až v Kleinarlu.

salzburger-sportwelt-3

I běh na lyžích a nebo třeba zimní pěší turistika tady má svou tradici a nezastupitelné místo. V Salzburger Sportwelt mají příznivci běžeckého lyžování k dispozici více než 260 kilometrů upravovaných běžeckých tratí. K těm nejoblíbenějším stopám určitě patří Tauernloipe. Ta se táhne napříč celou oblastí a s délkou více jak 60 kilometrů patří k nejdelším běžeckým stopám v celém Rakousku. Dokonce i pozdě na jaře nebo na podzim, když lyžařská sezóna teprve začíná, je tady už běh na lyžích možný. K dispozici jsou samozřejmě také speciální trasy, určené běžcům, používajícím bruslařský styl. Turisté mohou poznávat krásy této části Rakouska na asi 5 desítkách kilometrů značených a udržovaných zimních turistických stezek. Zájemci o netradiční zážitek pak mohou využít několika možných tras k výletům na sněžnicích, vedoucích skrze zasněženou krajinu.