Planai / Hochwurzen

Skiareál Planai – Hochwurzen, ležící jižně od štýrského lyžařského střediska Schladming, je dobře známý mezi všemi fanoušky sjezdového lyžování z celého světa jako místo, kde se v roce 2013 konalo Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Stejně tak je Schladming a vrchol Planai pořadatelem každoročního nočního slalomu v rámci seriálu Světového poháru. Černě značená dolní pasáž sjezdovky 1 je sice svým profilem předurčena k jízdě profesionálů, ale na vrcholech Planai a Hochwurzen si užijí spoustu skvělé zábavy i další nadšenci do zimních sportů. Právě na Planaii a Hochwurzenu jsou totiž na správném místě. Jen na těchto dvou vrcholech samotných se mohou lyžaři těšit na téměř 50 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Radost z lyžování na zdejších prvotřídních svazích světové kvality určitě potěší nejednoho lyžaře.

planai-hochwurzen-1

Vůbec největší lyžařské středisko v rakouské spolkové zemi Štýrsko nabízí svým návštěvníkům sjezdařské terény pro každého lyžaře bez ohledu na jeho schopnosti. K dispozici jsou začátečnické lyžařské tratě, náročnější sjezdovky pro pokročilé lyžaře i padáky, na kterých se dokonale vyřádí profesionálové. Vrcholky Planai a Hochwurzen dohromady disponují 34 sjezdovkami, 3 lyžařskými trasami a 22 moderními lanovkami a lyžařskými vleky. A tak zatímco se mladší návštěvníci učí lyžovat v dětském světě Hopsi a zábavnou formou se seznamují s alpským lyžováním, mohou dospělí soutěžit s profesionály na permanentní závodní dráze nebo si sjet ty nejtěžší tratě lyžařského areálu Planai a Hochwurzen.

Bezesporu jedinečným zážitkem je určitě noční lyžování na tři kilometry dlouhém svahu. Ten je každý večer vždy pečlivě upravený a připravený na milovníky lyžování, kteří nemají zdejších zasněžených svahů přes den dost. Speciálním večerním skipas umožňuje lyžovat na osvětlené sjezdovce na vrcholu Hochwurzenu každý den až do půl desáté večerní. Zájemci pak ještě mohou sjet až dolů do údolí po osvětleném svahu, který je v provozu až do 23 hodiny.

planai-hochwurzen-2

Vrcholy Planai a Hochwurzen patří k štýrské tzv. lyžařské houpačce přes 4 vrcholy. Kromě těchto dvou jej tvoří ještě hory Hauser Kaibling. Ten navazuje na Planai z východu. Vrchol Reiteralm pak přiléhá k hoře Planai ze západu. Každá z těchto 4 hor má svou vlastní unikátní charakter. Společně však příznivcům sjezdového lyžování nabízejí celkem 123 sjezdovek.

Kouzlo après – ski, tedy zábavy po lyžování, je v lyžařském areálu Planai a Hochwurzen skutečně jedinečné. Chcete si vychutnat lahodné štýrské jídlo přímo v lyžařském areálu? Na Planai to rozhodně není žádný problém. Podél zdejších sjezdových tratí je k nalezení spousta horských chat s dobrým vkusem i pověstí. Najdete zde také celou řadu rustikálních stavem. Od tradiční štýrské lyžařské chaty až po après – ski bar nebo třeba rodinnou restauraci. Také na Hochwurzenu si můžete vychutnat krásný výhled na okolní hory v útulné chatě. Ideální k relaxaci je i zastřešený bar u lanovky Golden Jet.

planai-hochwurzen-3

A i když je nabídka lyžování na Planaii a Hochwurzenu pro většinou jejich návštěvníků dostatečně bohatá, lyžařské možnosti regionu v okolí městečka Schladming tím rozhodně nekončí. Kromě sousedních areálu Reiteralm a Hauser Kaibling je tato oblast součástí lyžařského komplexu s názvem Ski Amadé. V celém Ski Amadé je na jeden skipas lyžařům k dispozici více než 800 kilometrů sjezdovek a o dopravu sjezdařů na svahy se starají téměř 3 stovky moderních lanovek a lyžařských vleků.