Údolí Gastein

Schlossalm – Angertal – Stubnerkogel je největším propojeným skiareálem v oblasti údolí Gastein. Celkem tady mají lyžaři k dispozici téměř 90 kilometrů sjezdovek. Mnoho zdejších sjezdových tratí je dostatečně širokých a prakticky rovných. Z tohoto důvodu je tato oblast vhodná zvláště pro rodiny s malými dětmi. Navíc jsou zde pro úplné začátečníky a jejich první lyžařské krůčky v provozu dva snowparky s názvem Gasti. Od zimy 2013 se v těchto místech nachází také vysutý most na hoře Stubnerkogel nedaleko od centra Bad Gasteinu. Na severní straně Hohe Scharte jsou k nalezení sjezdovky, určené těm nejzdatnějším sjezdařům. Nachází se tady i jeden z nejdelších sjezdů ve východních Alpách s délkou bezmála 10 a půl kilometru. K dispozici je tady i trať s měřením rychlosti.

gastein-1

V údolí Gastein jsou k dispozici hned dva snowparky. Tím prvním je snowpark Gastein na Stubnerkogelu. Do něho se dá dostat buď přímo z Bad Gasteinu, nebo přes lyžařskou houpačku z Bad Hofgasteinu. Tento snowpark je obsluhován jednou gondolou. Má více než 30 překážek a spoustu zábavy si tu užijí jezdci od začátečníků přes středně pokročilé až po ty nejlepší snowboardery. Na celou délku parku je dobrý výhled, takže lze pozorovat snowboardisty přímo při akci. Vstup do druhého snowparku nad vesničkou Grosßarl s názvem Großarltal umožňuje lanovka Sonnenbahn. Celý park je asi 500 metrů dlouhý a mimo jiné nabízí jako bonus 90 metrů dlouhou halfpipe.

Dvě lyžařská střediska výše v tomto údolí Sportgastein a Graukogel jsou určeny především pro zkušené sjezdaře. I když Graukogel rozhodně nepatří k největším areálům v oblasti Gastein, nachází se tu i některé náročné černé svahy. Ty od jezdců vyžadují opravdu dobrou lyžařskou techniku ​​a nadprůměrné dovednosti. Na druhou stranu Sportgastein bývá často místem setkání příznivců jízdy ve volném terénu v údolí Gastein. Na freeridery tady čekají hned tři úseky k jízdě ve volném terénu. Pro toho, kdo se chce mimo sjezdovky pohybovat bezpečně, tak byla vytvořena takzvaná Freeride Infobase. To je speciálním počítačový systém pro freeridery. V něm mohou získat kupříkladu informace o aktuální sněhové situaci, varování před lavinami, popisy tras a další bezpečnostní pokyny.

gastein-2

Zimní rekreační lyžařské středisko Dorfgastein – Großarltal je mezi příznivci sjezdového lyžování známé coby lyžařské středisko, vhodné pro rodiny. Je zde totiž k dispozici spousta modrých a červených svahů, ideálních k rodinnému lyžování. Tento skiareál má v nabídce více než 70 kilometrů sjezdovek. O dopravu se tady stará bezmála 20 lanovek a vleků s dostatečnou přepravní kapacitou. K dispozici je také výcviková plocha pro lyžařské školy, dětský snowpark a již zmiňovaný snowpark Großarltal.

Horské chaty v celém údolí Gastein nabízejí svým hostům speciální kulinářské pochoutky. Celkem osm kuchařů z celého Salcburského kraje vytvořilo recepty z regionálních produktů. Ty jsou připravovány a podávány na horských chatách po celé lyžařské oblasti Gastein. Každý den se v jiné Gasteinské chatě podává speciální jídlo. Brožura s podrobnými informacemi o kuchařích a dalších účastnících je k nalezení na pokladnách společnosti Gasteiner Bergbahnen.

gastein-3

Lyžaři, kterým by nestačil samotný Gastein, najdou další porci lyžařské zábavy ve Ski Amadé. Údolí Gastein je totiž, společně se Salzburger Sportwelt, oblastí Schladming – Dachstein a konečně lyžařským regionem Hochkönig součástí lyžařského komplexu s názvem Ski Amadé. Ve dvou spolkových zemích lze na jeden skipas lyžovat na více jak 780 kilometrech sjezdovek. O přepravu v celém Ski Amadé se starají bezmála 3 stovky lyžařských lanovek a vleků.