Schladming – Dachstein

Lyžařská oblast Schladming – Dachstein, pojmenovaná podle zdejšího hlavního lyžařského centra a také místního ledovce, nabízí svým návštěvníkům celkem devíti skiareálů. Všechny leží na území spolkové země Štýrsko a díky své velikosti a šířce lyžařské nabídky se řadí tato oblast mezi pěti nejlepších lyžařských středisek v celém Rakousku.

dachstein-schladming-1

Pomyslným středobodem celé lyžařské oblasti Schladming – Dachstein jsou sjezdovky známé lyžařské houpačky přes 4 vrcholy. Jeho součástí jsou hory Planai, Hochwurzen, Hauser Kaibling a Reiteralm. Tyto 4 sousedící a lyžařsky rafinovaně propojené skiareály se dohromady pyšní více než 8 desítkami sjezdových tratí. Lyžaře tady na svahy přepravuje bezmála 50 moderních lanovek a lyžařských vleků s dostatečnou přepravní kapacitou. Vedle těchto hlavních lyžařských areálů se tu lyžuje i v menších, avšak neméně atraktivních lokalitách. K nim patří skiareál na ledovci Dachstein, sjezdovky v okolí obce Ramsau a pak také tratě ve třech menších areálech Fageralm, Galsterbergalm a Stoderzinken. Fageralm je nezápadnějším skiareálem celé oblasti nad obcí Forstau. Galsterbergalm naopak ohraničuje tuto oblast z východu. Stoderzinken je pak malý skiareál na 2.045 metrů vysokém vrcholu východním směrem od ledovcového areálu Dachstein.

Někdy bývá k lyžařské oblasti Dachstein – Schladming zahrnováno údolí Donnersbachtal a jeho lyžařské areály Planneralm a Riesneralm. Ty bývají souhrnně označovány jako Donnersbacher Tauren a od městečka Schladming leží asi 40 kilometrů východním směrem. Do města Liezen je to odsud asi 25 kilometrů směrem na sever.

dachstein-schladming-2

Vedle klasického sjezdového lyžování jsou v oblasti k dispozici takřka neomezené možnosti pro lyžování ve volném terénu a skialpinismus. Nejvíce tras samozřejmě vede v okolí ledovce Dachstein. K těm nejvyhlášenějším patří samozřejmě přechod masivu Dachstein (Dachstein Überquerung) přes Obertraun až k jezeru Hallstatt. Tato trasa bývá někdy označována vzletným názvem rakouská národní lyžařská cesta. Zkušení freerideři pak mají další možnosti, jak si zasněženou krajinu v oblasti ledovce Dachstein dokonale užít a vychutnat. K těm nejatraktivnějším patří kupříkladu lyžařská trasa přes Edelgrießkar ve směru na Ramsau a také cesta přes 18 kilometrů dlouhý sněhový svah z Dachsteinu do údolí severně na Hallstatt. Nejjednodušší cesta vzhůru na ledovec vede přes jeho jižní stěnu. Z okraje obce Ramsau vede lanovka až na ledovec.

V oblasti Schladmingu a Dachsteinského ledovce je k dispozici také několik snowparků. Ty určitě vyloudí spokojený úsměv na tváři nejednoho snowboardera nebo freestylového jezdce. Za všechny je třeba jmenovat alespoň Superpark Dachstein přímo v areálu ledovce, Superpark Planai nad Schladmingem, Snowpark X-Point na Reiteralmu s několika překážkami a skoky a nebo třeba i o něco vzdálenější Snowvalley Planneralm v Donnersbachském údolí. Není bez zajímavosti, že ideální podmínky ke snowboardingu ať již na Planaii, nebo na Dachsteinském ledovci, daly ve Schladmingu vzniknout jedné z největších snowboardingových škol nejen v Rakousku nebo v Evropě, ale dokonce v celosvětovém měřítku. Na Hochwurzenu se zase po setmění lyžuje na 3 kilometry dlouhém svahu se speciálním večerním skipasem.

dachstein-schladming-3

Ani tohle vám nestačí a chcete během zimy ještě více zábavy? I když je tady nabídka sjezdovek v oblasti Schladming – Dachstein velká, je region ještě součástí gigantického lyžařského spolku s názvem Ski Amadé. S jedním jediným skipasem může jeho držitel lyžovat na více než 780 kilometrech sjezdovek v celkem pěti lyžařských oblastech na území spolkových zemí Štýrsko i Salcbursko. Kromě Dachsteinské oblasti patří ke Ski Amadé ještě Salzburger Sportwelt, Gastein, Großarltal a Hochkönig.

Ledovec Dachstein ovšem stojí za návštěvu i bez lyží. Mimo jiné zde byl vybudován Sky Walk, 100 metrů dlouhý visutý most. K návštěvě zve Ice Palace s ledovými sochami, horolezci mohou využít několika lezeckých cest. A to vše na úctyhodných 3.000 metrech vysoké hoře. Pro běžecké lyžování jsou v regionu k dispozici více než 4 stovky kilometrů udržovaných běžeckých stop včetně 120 kilometrů bruslařských tras. Region Schladming – Dachstein disponuje i několika bobovými dráhami a desítkami kilometrů perfektně upravených zimních turistických stezek. A kromě toho si návštěvníci této lyžařské oblasti mohou třeba vyzkoušet stavbu iglú, užít si jízdu na saních s koňských spřežením skrze zasněženou krajinou. Z moderních sportů pak lze vyzkoušet třeba airboarding nebo jízdu na sněžném fatbiku.